Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Odkurzacze: dowiedz się, jak zoptymalizować ich działanie

Od ponad 100 lat wierny towarzysz domowych porządków. Tak można opisać odkurzacze, niezbędne w wielu krajach świata narzędzie do wychodzenia z domu w sposób praktyczny i szybki. To prawdziwy atut na co dzień, czyści różne przestrzenie w domu, ale bądź ostrożny: są sytuacje, w których to urządzenie nie jest najbardziej odpowiednie i nie może być używane.

Jak działają odkurzacze?

Ogólnie rzecz biorąc, funkcja odkurzacza polega właśnie na usuwaniu kurzu i brudu z podłóg, mebli, dywanów i chodników za pomocą ssania. Większość modeli działa z wentylatora (podłączonego do silnika), który wytwarza częściową próżnię, wymuszając zasysanie brudu w pobliżu dyszy próżniowej do miejsca zamknięcia. Ta lokalizacja może być zewnętrzna lub wewnętrzna, a także może być jednorazowa, taka jak worek do ponownego napełniania, lub trwała, taka jak stały pojemnik.

Obecnie przebywanie w pomieszczeniach zajmuje około 90% naszej rutyny. Tym samym stosowanie odkurzaczy do regularnego usuwania zabrudzeń jest sposobem na uniknięcie złej jakości powietrza i nasilenia objawów u alergików i astmatyków.

Ale na odwrocie medalu

Należy jednak pamiętać, że odkurzacz może powodować uwalnianie i ponowne zawieszanie cząstek i alergenów z powietrza. Jeśli odkurzony brud nie zostanie odpowiednio usunięty po użyciu urządzenia, nadal istnieje możliwość, że stanie się rezerwuarem bakterii, które mogą utrzymać je przy życiu do dwóch miesięcy lub rozproszyć je w powietrzu.

Ponadto sam silnik niektórych modeli może emitować drobne i ultradrobne cząstki, które również są szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla osób z problemami układu oddechowego. Dlatego zaleca się, aby alergicy nie przebywali w miejscu, w którym sprzątany jest odkurzacz.

Zalety i wady worka zabezpieczającego

Jeśli odkurzacz ma worek zabezpieczający, należy go wyrzucić i zastąpić nowym wkładem. W takim przypadku nie jest konieczny bezpośredni kontakt z kurzem, ale zakup worków zapasowych będzie wiązał się z większymi kosztami, a co za tym idzie, ciągłe generowanie tego typu pozostałości.

Z kolei odkurzacz, który nie potrzebuje worków, czyli korzysta ze stałego zbiornika, jest bardziej ekologiczny. Z drugiej strony, aby wyczyścić pojemnik, konieczne będzie wejście w kontakt z brudem, co pozwoli na ucieczkę pyłu do powietrza podczas manipulacji.

Rodzaje odkurzaczy

Dostępne są modele i funkcje dla wszystkich gustów, potrzeb i kieszeni: między innymi pionowe, przenośne, zbiornikowe, z filtrem wody, automatyczne lub zrobotyzowane.

Spójrzmy na niektóre:

Odkurzacze Z filtrem HEPA

W przypadku alergików sprzątanie domu powinno odbywać się za pomocą wysokowydajnych odkurzaczy, najlepiej z filtrami HEPA (High-efficiency cząstek stałych). Ten rodzaj filtra jest w stanie zatrzymać 99,97% cząsteczek mniejszych niż 0,3 mikrometra, w tym nie tylko roztocza, ale także ich alergeny. Ogólnie rzecz biorąc, zwykłe odkurzacze są w stanie zatrzymać tylko większe cząstki i mogą być odpowiedzialne za ponowne zawieszanie alergenów, czyli wysyłanie ich z powrotem do powietrza. Skuteczne odkurzanie ma ogromne znaczenie, ponieważ martwe roztocza i ich struktury wciąż mogą wywoływać alergie.

Odkurzacz robot

Model robota może samodzielnie odkurzać kurz z pomieszczeń i powierzchni domu. Taka jazda bez konieczności kontroli przez osobę jest możliwa, ponieważ w urządzeniu rozmieszczone są różne czujniki, które mogą wykrywać i omijać różne przeszkody na Twojej drodze. Interwencja jest konieczna jedynie w celu opróżnienia zbiornika na brud, wyczyszczenia szczotek na urządzeniu lub skonfigurowania sposobu sprzątania otoczenia przez robota. kiedy warto wymienić sprzęt domowy?

Odkurzacze z filtrem wodnym

Urządzenia z filtrem do wody działają podobnie jak te z workami lub zbiornikami. Jednakże, gdy pył jest odkurzany przez silnik odkurzacza, przechodzi przez system filtracji wody. Podczas tej operacji brud (kurz, włosy itp.) oraz większość obecnych w nim alergenów osadza się w wodzie, dzięki czemu powietrze, które wydostanie się z odkurzacza będzie czystsze.

Ponadto podczas opróżniania pojemnika na kurz następuje mniejsze ponowne zawieszanie cząstek, ponieważ zostaną one rozpuszczone w wodzie. Dzięki temu, mimo że jest droższą opcją, jest bardziej zrównoważona, ponieważ nie wymaga ponownego napełniania i ma tendencję do poprawy środowiska, a w konsekwencji samopoczucia alergików.

Czego nie możemy sprzątać odkurzaczami?

Przed rozpoczęciem czyszczenia musisz znać specyfikację techniczną swojego sprzętu, aby zrozumieć, w jakich powierzchniach i sytuacjach możesz go używać.

Prosty przykład dotyczy zastosowania urządzenia do odkurzania rozlanych płynów. Chociaż funkcja istnieje, wielu jej nie posiada lub wykonuje ją tylko w określonych sytuacjach. Dlatego przed podjęciem takiej próby upewnij się, że jest to możliwe, aby uniknąć uszkodzenia urządzenia i siebie, np. porażenia prądem!

Niektóre bardzo twarde materiały, takie jak potłuczone szkło, gorący/łatwopalny popiół, mogą uszkodzić sprzęt, a nawet spowodować wypadki podczas odkurzania.

Z drugiej strony bardzo drobne cząstki lub cząstki o określonych właściwościach mogą powodować zapychanie się różnych części odkurzaczy. Mamy na myśli kawę, mąkę, kakao (czekoladę), ogólnie kosmetyki, drobne papiery, ziemię i włosy. Niektóre z tych materiałów mogą się stopić w wyniku działania urządzenia lub, ze względu na ich zbyt mały rozmiar, mogą przenikać przez filtry i/lub zbiornik, co może ułatwić wnikanie tych substancji do mechanicznych (wewnętrznych) części urządzenia. ekwipunek.

W takim przypadku istnieje możliwość, że brud z odkurzacza nie może być prawidłowo usunięty, zwłaszcza jeśli dotarł już do wnętrza urządzenia. W konsekwencji nagromadzenie resztek, zwłaszcza niektórych specyficznych rodzajów, takich jak fusy z kawy, może ułatwić namnażanie się mikroorganizmów, takich jak grzyby i bakterie, a ostatecznie spowodować uszkodzenie urządzenia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Lajki:
0 0
Wyświetleń:
92

All Comments

  • Miałeś zalane mieszkanie? To jeszcze nie powód do paniki tylko do wezwania odpowiedniej ekipy, która zajmie się profesjonalnym osuszaniem mieszkania. Oni mają specjalistyczny sprzęt, który zrobi osuszanie w profesjonalny sposób.

    Osuszanie 18 listopada 2022 12:52

Dodaj komentarz