Powietrze pod ciśnieniem – pompy, filtry oraz inne gadżety

Sprężarki posiadają zdolność przeistoczenia ciśnienia gazu. Cząsteczki medium pozostają najzwyczajniej w świecie stłoczone w mniejszej objętości. Ma to wpływ na ruch, gęstość oraz temperaturę czynnika. W wielu gałęziach przemysłu tego typu rezultaty są nadzwyczaj pożądane. Na przykład w pracy szlifierek oraz wiertarek. Wykorzystuje się tutaj wielkie ciśnienia w celu wykonania pracy mechanicznej. Tudzież dystrybucja gazów, oraz wszystkie natryski są oparte na wymuszaniu przepływu medium. Może nim być nawet gęsta farba lub ewentualnie sypkie ciało stałe. Jeżeli różnica pomiędzy ciśnieniem ssawnym, a tłocznym jest wystarczająco duża, dopuszczalne jest przetłoczenie dowolnego materiału.

Oprócz zakładów produkcyjnych, sprężarka jest też obecna w dowolnym przeciętnym domu. Wiatrak wprawia w ruch powietrze, a więc wymusza jego przepływ w danym kierunku – przetestuj filtry sprężonego powietrza. Odkurzacz to nic innego, jak maszyna do przetłaczania powietrza. Idąc przez filtr, zassany gaz oczyszcza się z cząstek ciągle korzystających z naszej oferty. Należy pamiętać, iż budowa sprężarki jest ściśle połączona z jej przeznaczeniem. W następstwie tego niektóre urządzenia nie przypominają pospolitych sprężarek. Choćby wentylatory, jakie różnią się wyglądem od szablonowych machin tłokowych.

Budowa i funkcje sprężarki są ściśle połączone z jej przeznaczeniem. Inaczej będzie wyglądać maszyna tłokowa, dmuchawa czy wentylator. Właśnie dlatego rozróżniamy kilka kryteriów podziału. Przed kupnem rzeczowego modelu, musimy od początku do końca określić wszelkie indywidualne potrzeby. W szczególe musimy wybrać medium, z jakim mamy zamiar pracować. Może to być mieszanina bądź jeden, czysty gaz. Potem rozważamy stosunek sprężania, inaczej spręż. To parametr oznaczany grecką literą „pi”. Zawiadamia o ogólnym przyroście ciśnienia pod koniec procesu. Wentylator to sprężarka, w jakiej ciśnienie wzrosło maksymalnie o dziesięć kilopaskali. Trochę większy spręż wykazuje dmuchawa i kompresor.

Urządzenia dzielimy też na przepływowe oraz wyporowe. Klasyfikację skonstruowano ze względu na przeróżnego rodzaju rozwiązania techniczne. W machinach przepływowych znajdują ruchome szczegóły, odpowiedzialne za spręż. Natomiast w technologii wyporowej mamy do czynienia z tłokiem, który zasysa gaz. Mniej istotną kwestią jest wymiar sprzętu. Możemy zdecydować się na mniejszą, mobilną sprężarkę. Mimo to w wielkich zakładach przemysłowych pojawiają się tylko maszyny stacjonarne.

Lajki:
0 0
Wyświetleń:
96

Dodaj komentarz